Dzień Kołobrzeski w naszej szkole!

21.03. w naszej szkole odbył się Dzień Kołobrzeski organizowany w ramach Projektu Historyczno - Ekologicznego Szkół Podstawowych pod tytułem “Śladami bursztynowego szlaku”. Celem projektu jest wsparcie Kołobrzegu w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Dyrekcja szkoły - Pan Adam Swat oraz Pani Kamila Mich - powitali zaproszonych gości: Prezydent Miasta Kołobrzegu Panią Annę Mieczkowską, Członkinię Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Panią Annę Bańkowską i  Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Kołobrzegu Pana Kamila Barwinka. Wyjątkowi goście wraz z rodzicami i uczniami obejrzeli występy taneczne i wokalne, podczas których nasi podopieczni zaprezentowali swoje talenty. Nawet najmłodsi ósemkowicze dzielnie śpiewali szanty i podrygiwali w takt marynarskich pieśni.

Nie zabrakło loterii z morskimi fantami i pysznych rybnych potraw, których smak i aromat kusił smakoszy.

Spacer korytarzami szkoły stał się prawdziwą morską przygodą! Na odważnych czekały rybackie sieci, morskie muszle, a nawet przepływające gdzieniegdzie ryby i świecące meduzy.

Czujni spacerowicze bez trudu odnaleźli wystawę fotografii wykonanych przez uczniów kołobrzeskich szkół w ramach Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego “Pokaż mi swój Kołobrzeg”.

Miłym upominkiem dla naszych gości były torby, na których odbiliśmy pieczątkę projektu uczniów i nauczycieli.

Dzień Kołobrzeski w “ósemce” był pełen energii, kreatywności i wiedzy naszych podopiecznych. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi stworzyliśmy przestrzeń, w której każdy czuł się ważną częścią europejskiej kultury.

Dyrekcja i Nauczyciele

Szkoły Podstawowej nr 8

"The Kołobrzeg Day at our school!

On 21st March 2024 there was the Kołobrzeg Day at our school, organized as part of the Historical and Ecological Project of the Primary Schools entitled 'On the traces of the amber trail'. The aim of the project is to support Kołobrzeg in its efforts to win the title of European Capital of Culture in 2029.

The school management - Mr. Adam Swat and Mrs. Kamila Mich - welcomed the invited guests: the Mayor of Kołobrzeg, Mrs. Anna Mieczkowska, Member of the Board of the West Pomeranian Voivodeship, Mrs. Anna Bańkowska, and Vice-President of the City Council of Kołobrzeg, Mr. Kamil Barwinek. Special guests, parents and students, watched dancing and vocal performances where students presented their talents. Even the youngest students bravely sang shanties and danced to the rhythm of sailor's songs.

There was also a lottery with sea toys and delicious fish dishes, which the taste and aroma tempted gourmets.

A walk through the school corridors became a real sea adventure! Fishing nets, sea shells and even fish were swimming here and there, and glowing jellyfish awaited the brave ones.

The walkers easily found an exhibition of photographs taken by students of Kołobrzeg schools as part of the Interschool Photography Competition 'Show me your Kołobrzeg'.

There were also some nice gifts for our guests, the bags with stamps made as our students' and teachers' project.

The Kołobrzeg Day at our "eight" was full of energy, creativity and knowledge of our students. Together with the invited guests, we created a space where everyone was an important part of European culture."