„Mali patrioci” z klasy 3f z wizytą w Muzeum Oręża Polskiego

Maj to dobry czas wizytowania i utrwalenia wiedzy dotyczących patriotyzmu. 9 maja 2018 roku klasa 3f odbyła „żywą” lekcję muzealną  z udziałem przewodnika- p. Pawła Urbaniaka na temat „Mali Patrioci”.

Na początku uczniowie wyjaśniali pojęcia: patriotyzm, patriota oraz rozmawiali na temat, jak można okazać miłość do swojej ojczyzny. Dowiedzieli się, że obowiązkiem „dużego patrioty”- dorosłego jest walka o ojczyznę, jeśli zaistnieje taka potrzeba, może doprowadzić do utraty zdrowia i życia. Natomiast „mali patrioci”- dzieci swoją dobrą nauką i przygotowaniem do zajęć szkolnych pokazują swój patriotyzm. Mogą również pomagać innym jako wolontariusze, uczestnicząc w Caritasie, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, czy też przynosząc drobne pieniądze dla dzieci, biorąc udział w ogólnopolskiej zbiórce monet „Góra Grosza”, pomagając w ten sposób innym, potrzebującym rówieśnikom.

Utrwalili wiedzę, co to jest „mała i duża Ojczyzna” oraz w jaki sposób można zaangażować się i pokazać swój patriotyzm w tym wieku, m.in. poprzez udział w uroczystościach lokalnych organizowanych na terenie miasta.

Następnie rozmawiali o symbolach narodowych, powtarzając najważniejsze informacje na ich temat. Pan przewodnik był pod wrażeniem wiedzy dzieci! Omówiły, gdzie można zobaczyć godło, na jakich instytucjach oraz orła (służby mundurowe). Dowiedziały się, co oznaczają kolory: biały i czerwony na fladze Polski oraz kiedy i gdzie można usłyszeć „Mazurek Dąbrowskiego”, a także jak należy zachować się podczas śpiewania najważniejszej pieśni dla Polaków.

Zaśpiewały IV zwrotki hymnu, a pan przewodnik był pod wrażeniem!

Wyszukiwali symbole narodowe na przepięknej panoramie znajdującej się w Muzeum Oręża Polskiego- „Zdobycie Kołobrzegu”.

Wiedzą, że żołnierze chodzą w mundurach, a  na głowach noszą czapki na których jest orzeł. Przymierzali hełmy i oglądali menażkę.

Później dzieci zostały podzielone na dwa zespoły, otrzymały materiał biały i czerwony i musiały połączyć i utworzyć flagę Polski, tak żeby flaga nie dotknęła ziemi.

Następnie odbył się Quiz, którego zadaniem było jak najszybsze zrobienie na kartce trzech pieczątek, znajdujących się w różnych miejscach muzeum, związanych z omawianą lekcją.

Na zakończenie „mali patrioci” otrzymali biało- czerwoną chorągiewkę, z którą dumnie demonstrowali idąc ulicami Kołobrzegu podczas powrotu do szkoły, następnie do domu, a dorośli uśmiechnięci zatrzymywali się i pytali, jakie to święto.

Lekcja wspaniała, uczniowie stwierdzili, że bardzo im się podobała! Łączyła praktykę z teorią. Warta polecenia wszystkim! Teraz klasa IIIf, dokładnie wie, że „mały patriota” uczy się i pomaga innym, tym sposobem pokazując swoją miłość do Ojczyzny.

Tekst i zdjęcia: Grażyna Kordas, wychowawca kl. 3f