Służby Celne Rzeczpospolitej – klasa III f z wizytą w Muzeum Oręża Polskiego

18 kwietnia 2018r. klasa 3f odbyła lekcję muzealną z udziałem przewodnika Muzeum Oręża Polskiego- p. Piotra Leszmanna, dotyczącą Służb Celnych Rzeczpospolitej.

Dzieci utrwaliły sobie, w jakich zawodach w Polsce obowiązuje noszenie munduru oraz to, że ludzie, którzy chodzą w mundurze służą ojczyźnie. Uczniowie zdobyli wiedzę, dotyczącą czym zajmują się służby celne.

Wiedzą, że pierwsze cła- rodzaj podatku były już ok. 1000 lat temu oraz jakie instytucje istnieją dzięki podatkowi, m.in. szkoła, przedszkole, żłobki i in. Zdają sobie sprawę z faktu, że państwo, aby mogło dobrze rozwijać się i funkcjonować musi zbierać podatki od każdego, podatkiem objęte są również towary, które przywozimy i wywozimy.

Uczniowie rozmawiali na temat towarów niezbędnych do codziennego życia, np. chleb... . Poznały również towary luksusowe, których nie trzeba  koniecznie kupować, ale niektórzy dorośli nie wyobrażają sobie bez nich życia.

Dzieci nie mogły uwierzyć, że kiedyś w Polsce były puste półki w sklepach, nie rozumiały, że ludzie mieli pieniądze, ale nie mogli nic za nie kupić. Było to dobrą okazją do pokazania uczniom, jakie najczęściej towary Polacy przywozili z zagranicy i jacy byli pomysłowi: proszek do prania, płyn do płukania, czekoladę, ciastka, olej, margarynę i inne towary od których dzisiaj uginają się półki w sklepach.

Temat ten był dobrą okazją, by zapoznać uczniów z pamiątkami, których nie można obecnie przywozić z wakacyjnych wycieczek zagranicznych, m.in. wyrobów ze skóry krokodyli, waranów i węży, wyrobów z raf koralowych, trofeów zwierzęcych, wyrobów z kości słoni, nosorożców i hipopotamów oraz żywych zwierząt.

Następnie oglądali mundury codziennego użytku oraz galowe służ celnych z całego świata oraz  poznali stopnie. Dowiedziały się, że jest w służbach celnych  jedyna kobieta- generał p. Lidia Mołodecka i oglądały zdjęcia z jej nominacji generalskiej oraz jej oryginalny mundur z  uroczystości.

Ogromne wrażenie na nich wywarło pozowanie do zdjęć w czapkach celników. Każdy na chwilę mógł się poczuć jak pracownik służb celnych Rzeczpospolitej.

Uważam, że wizyta w muzeum bardzo wzbogaciła wiedzę dzieci w zakresie działalności służ celnych, o czym może świadczyć fakt, że niektórzy podjęli decyzję, że zostaną celnikami.

Następne, patriotyczne spotkanie- lekcja muzealna z pracownikami Muzeum Oręża Polskiego już niebawem- 9 maja na którą z niecierpliwością czekamy!

Tekst i zdjęcia: Grażyna Kordas, wychowawca kl. 3f